Vyhledávání

 

Archiv zpráv

 
27.05.2015 | Letem světem světadíly
 

Na přelomu dubna a května se ve všech třídách 1. stupně naší ZŠ začal pomalu rozbíhat projekt „Letem světem světadíly". Každý ročník se učil o jednom světadílu. Prvňáčci se tak vydali do Afriky, kde poznávali kulturu, zvířata, rostliny i obyvatele této země, druháci se stali kovboji a indiány a učili se o Americe, ve třetím ročníku se děti vydaly na putování po evropských zemích, čtvrťáci poznávali krásy Austrálie a Oceánie a na páté ročníky zbyla rozmanitá Asie.


Ve třídách se pouštěla videa na interaktivních tabulích, zpívaly se písně, poslouchala hudba různých národů, někdo tancoval, vařil, jiný psal cizokrajným písmem, luštily se křížovky, vyplňovaly pracovní listy, malovalo se, vyrábělo a atd.
Celý projekt jsme zakončili prezentací pro všechny děti z 1. stupně ve školní jídelně, kde každá třída předvedla, co se o „svém" světadíle naučila. Protože výkony všech dětí byly fantastické, rozhodli jsme se ukázat vše i maminkám na vystoupení k jejich svátku, které jsme připravili na středu 13.5. kolektiv 1.st.


Asi před měsícem se ve škole objevil projekt Letem světem- světadíly. Každá třída měla jeden světadíl- teda až na Antarktidu. Mezi třídy se rozdělily světadíly Evropa, Asie, Afrika, Amerika a Austrálie. My (5. Ročník) jsme měli Asii. Cílem tohoto projektu bylo se s Asií co nejvíce sblížit. A také se připravit vystoupení na Den matek. Světadíly byly mezi třídy rozděleny takto: 1. ročník- Afrika, 2. ročník- Amerika, 3. ročník- Evropa, 4. ročník- Austrálie a my páťáci- Asie.Projekt trval 5 dní a byl velice zábavný. Hned 1. den projektu všichni přišli s asijským kostýmem. Takhle to bylo 5 dní. Ale také všichni trénovali na vystoupení. My jsme měli Cup song (kelímková písnička). A každý den jsme trénovali, abychom to měli na vystoupení bez jediné chybičky. Také jsme měli na vystoupení asi 3 zkoušky před publikem.
A konečně přišel Den matek. My jsme vystoupení zvládli stejně jako ostatní třídy bez problémů. Myslím si, že se vystoupení všem maminkám moc líbilo.


Šimon Čaňo (žák třídy 5. A)


Čína, Japonsko, Mongolsko, Rusko, Irán, Irák...Díky tomuto projektu jsme se celá třída i s naší paní učitelkou mohli podívat po celé Asii. Podívali jsme se na Čínskou zeď, rýžové pole a ochutnali jsme čínské špagety a čínský čaj. Byl to krásný týden. Nejlepší však bylo závěrečné vystoupení, kde jsme hráli na kelímky. Maminky z toho byly nadšené! Každá třídy měla jiný světadíl 1 A a 1. B měli Afriku, 2. A a 2. B měli Ameriku, 3. A a 3. B měli Evropu, 4. třída měli Austrálii a my 5. A a 5. B jsme měli Asii.


Adam Kubját (žák třídy 5. A)
U nás ve třídě začal projektový týden ve čtvrtek 23. dubna. Měli jsme úvodní hodinu, kde jsme si povídali o všech státech Asie, hledali jsme je na mapě, zakreslovali do slepé mapy a seznamovali jsme se s jejich polohou a hlavními městy. V jedné hodině k nám přišli sedmáci s připravenou prezentací o Asii, odpovídali jsme na otázky z kvízu a soutěžili o ceny.
V pátek jsme se celý den věnovali Japonsku. Povídali jsme si o tom, jak se tam připravuje čaj, podívali jsme se na video čajovém obřadu a takový malý obřad jsme si uspořádali i ve třídě a při něm jsme ochutnali japonský zelený čaj. Pak jsme zkusili psát japonským písmem. Taky jsme začali s nacvičováním pro naše maminky.
V pondělí jsme se učili o Číně. Malovali i vyráběli jsme čínského draka, povídali si o lidnatosti a chudobě některých částí Číny. Také jsme se bavili o Tibetu a Dalajlámovi. Opět jsme si zkusili písmo, čínské bylo ještě horší než japonské.
V úterý přišla na řadu Indie a Nepál. Četli jsme si indickou pohádku, na jinou jsme se podívali, počítali jsme délku hranic jednotlivých států s Indií a taky jsme dopočítávali suroviny na tradiční indickou polévku. Samozřejmě jsme si i trénovali vystoupení, kde jsme předváděli kousek karate, módní přehlídku, písničku o tygrovi z Indie a taky jsme sehráli schůzku o mírovém jednání v Asii. Taky jsme si četli o výstupech na nejvyšší horu světa a o horolezcích, kteří tam zahynuli.
Ve středu jsme se učili o ostatních významných státech Asie, ve dvojicích jsme si měli připravit povídání o některém dalším asijském státě. Probrali jsme i nedávné zemětřesení v Nepálu, chudobu a války v Iráku, Iránu a Afghánistánu, třeba taky to, že pořád jsou tam nášlapné miny.
Ve čtvrtek jsme měli naše vystoupení před 1. stupněm, vše šlo docela dobře (já jsem hrál lovce tygrů). Naše třída byla poslední na řadě a před vystoupením jsme se dívali i na program ostatních tříd. Nebylo to špatné. Ve zbylých hodinách jsme vyráběli lapbooky o státech Asie.
Asijský týden se mi moc líbil, byl prostě super !!!


Šimon Nejedlý, V.B


FOTOGALERIE

 

PŘIHLÁŠENÍ
 
jméno: 
heslo:
 
Zapomněli jste heslo?
 
FOTOGALERIE