Vyhledávání

 

Archiv zpráv

 
26.03.2018 | Beseda se sportovcem a otužilcem Jánem Čupou - Denně na Lysou horu
 

Dne 14. března 2018 zavítal k nám do školy sportovec, otužilec a milovník hor Ján Čupa, aby na dvouhodinové besedě pro naše osmáky a deváťáky s motivačním názvem „Denně na Lysou horu" všechny zúčastněné seznámil se svým silným životním příběhem.

 

A kdo je vlastně Ján Čupa? A co vše nám o sobě pověděl? Narodil se na Slovensku, ale již dlouho žije na Moravě v Metylovicích. Pracoval na dráze i v dole, sportu se v mládí věnoval sporadicky. Dozvěděli jsme se, že jednoho dne se v podstatě z nudy vypravil na 1323m vysokou královnu Moravskoslezských Beskyd. Tento výstup Jána však totálně zničil natolik, že druhý den nebyl schopen vylézt ani schody. Přesto se mu to zalíbilo a od té doby tam chodí takřka denně. Postupně jeho fyzická kondice rostla a rovněž začal odkládat oblečení, až začal chodit v podstatě polonahý. Dnes již triko neobléká ani v třeskutých mrazech, občas zkouší chodit i na boso. A co je hlavní! Tvrdí, že se mu dříve již nechtělo žít, při odchodu do důchodu se ve svých 60 letech často nudil a neměl téměř žádné přátele. Fyzickou sílu a chuť do života mu vrátily až hory, pohyb a pobyt v přírodě.


Dnes má 66 let, je usmívajícím se člověkem s pozitivním přístupem k životu a svou energii dokáže přenést na ostatní. Zároveň se stal jakousi beskydskou „celebritou", ročně na vrchol Lysé hory vystoupí více než 300 krát, celkový počet výstupů, kdy polonahý stoupá za každého počasí vzhůru, se již počítá na tisíce. Často taky odjíždí zdolávat Tatry a Alpy. Vloni si také splnil sen, kdy vystoupil na 4061m vysokou alpskou horu Gran Paradiso a zaplaval si v ledovcovém jezeře. Své popularity začal využívat rovněž pozitivní cestou - benefičními pochody pro vážně nemocné děti.


Během besedy, jež se nesla v příjemném komorním duchu, se poutavé povídání střídalo s promítáním fotografií z Beskyd, Tater i Alp. Došlo i na dotazy žáků, na které Honza s radostí odpovídal. Dětem však několikrát připomenul, že nic se nesmí přehánět, dělat rychle, násilím či bezhlavě a že i k jeho otužování a kondici vedla dlouhá cesta. Cílem setkání bylo motivovat mládež k pohybu, lásce k přírodě a pozitivnímu přístupu k volnému času.


Na závěr besedy nám pověděl, že tisíce fanoušků, ať už jeho činnost sledují na internetu, nebo se s mnohými z nich osobně potkává při každodenních túrách, jej nabíjí pozitivní energií. Také proto přijal bez váhání mé pozvání navštívit zašovskou školu, popovídat si s dětmi o zdravém životním stylu a dokonce odmítl jakoukoliv finanční odměnu za tuto besedu, za což bych mu touto cestou a za všechny ještě jednou velice rád poděkoval.


Pro nás všechny to bylo velice inspirativní a příjemné setkání. A kdy se chystáte do přírody Vy?

 

Mgr. Denis Schmidt

 

 

 

PŘIHLÁŠENÍ
 
jméno: 
heslo:
 
Zapomněli jste heslo?
 
FOTOGALERIE