Vyhledávání

 

Archiv zpráv

 
13.05.2019 | Beseda Jak bolí Ultratrail? s Marií Zelenou
 

V úterý 7.5.2019 se na naší škole konala beseda s příznačným názvem „Jak bolí Ultratrail?" s horskou běžkyní, horolezkyní a skialpinistkou Marií Zelenou. Setkání bylo připraveno pro žáky 2. stupně ve dvou blocích - pro žáky 6.-7. ročníku a pro žáky 8.-9. ročníku zvlášť.


Marie Zelená je běžkyní, která se specializuje na dlouhé, převážně horské běhy, ideálně nad 80-100 km, často zároveň i s velkým převýšením. V poslední době si zamilovala kromě běhu také horolezectví a skialpinismus, který ji umožňuje kombinaci lyžovaní a pohybu ve volné přírodě. Mezi její největší úspěchy patří 2x vítězství na Beskydské sedmičce v kategorii ženy (extrémní přechod Beskyd přes nejvyšší vrcholy z Třince do Frenštátu v délce 95 km/+5600m), 1. Místo na Jesenické stovce, 2. místo na Pražské „stovce" (151 km), 2. místo v UltraSky maratonu ČR, 3. místo v zimním závodě LH 24 2019 v kategorii mix apod. Zaběhla si rovněž velmi populární mezinárodní horské závody, jako například Lavaredo Ultratrail v Dolomitech.


Během besedy se děti seznámily s problematikou tohoto sportu, slyšely o tom, jak se dá překonat krize v závodě, co kdy jíst a pít. Povídání střídala videa, která jakoby nás na okamžik vtáhla přímo do děje klání. Nebylo to však pouze o povídání. Maruška s sebou donesla ukázku skialpiningových lyží, cepíny, nesmeky a jinou horskou výbavu. Mezitím po třídě kolovaly batohy naplněné vodou, aby si děti udělaly představu, co během trasy táhne závodník na zádech, dokonce si někteří zkusili najít kamaráda ve třídě pod pomyslnou lavinou pomocí lavinových vyhledávačů-běžné povinné výbavy na zimních startech. Ve finále ochutnali někteří naši mladí gurmáni i výživový gel sportovců pro ultra-závody nebo osolený banán, který se třeba používá pro doplnění minerálů a prosti křečím.


Cílem akce zdaleka nebylo dětem pouze přiblížit tento sport, ale ukázat krásu přírody, smysl pohybu, obrovské motivace a cílevědomosti, která při špetce talentu může vést k úspěchu, posouvání vlastních hranic a výhře nad sebou samým. No a samozřejmě - zvednout se od hraní hry na počítači či mobilu a jít se projít nebo proběhnout, nemusí to být rovnou 100 km. Vždyť jak se říká v jednom známém sportovním pořadu - outdoor začíná již za Vašimi dveřmi.

 


Mgr. Denis Schmidt
organizátor besedy

PŘIHLÁŠENÍ
 
jméno: 
heslo:
 
Zapomněli jste heslo?
 
FOTOGALERIE